Zavolejte nám +420 461 530 663
Napište nám info@redok.cz
Vyhledat zájezd
a

a

Co vidět a zažít na Azorském ostrově São Miguel?
Milujete přírodní scenérie zelenajících se lesů a luk, kvetoucích hortenzií, sopečných kráterů vyplněných jezery a vůni slaného mořského vzduchu? Vydejte se s námi na Azorské ostrovy! Každý z 9 obydlených Azorských ostrovů je něčím unikátní. Ten největší - São Miguel - si vysloužil přezdívku "Zelený ostrov" a je jediným místem v Evropě, kde se pěstuje čaj a ananasy. Díky dávné sopečné činnosti na ostrově najdete množství termálních pramenů a ochutnáte i vyhlášený pokrm, který místní kuchaři vaří v zemi.
 
Abyste poznali krásy a zajímavosti největšího Azorského ostrova, bude vám stačit zhruba týden. São Miguel se táhne od západu k východu v délce zhruba 90 km a na šířku měří maximálně 15 km. Stejně jako ostatní Azorské ostrovy i São Miguel vznikl sopečnou činností v oblasti, kde se setkávají severoamerická, euroasijská a africká litosférická deska. Ačkoliv jsou všechny sopky na ostrově již dlouho neaktivní, stále tu najdete známky jejich existence. Ať již jsou to rozsáhlé kaldery Sete Cidades, Lagoa do Fogo a Furnas a zelení pokryté sopečné kužely ve vnitrozemí, nebo horké páry a termání voda vyvěrající z nitra země.

» Chci poznat Sao Miguel: https://www.redok.cz/portugalsko-azorske-ostrovy-p492-21/

 
Zajímavosti hlavního města Ponta Delgada
 
Ostrov São Miguel je bránou Azorských ostrovů. Respektive mezinárodní letiště, které leží asi 3 km západně od centra hlavního města souostroví - Ponta Delgady. Nejzajímavější turistické zajímavosti Ponta Delgady najdete v blízkosti přístavu. Malebné uličky města jsou lemované na bílo natřenými měšťanskými domy z černého čediče. Během procházky centrem města určitě neminete starou městkou bránu se třemi oblouky Portas da Cidade, která je symbolem Ponta Delgady. Hned za bránou si nelze nevšimnout kostela sv. Šebestiána z poloviny 16.století. V blízkosti brány stojí i architektonicky zajímavá budova staré radnice a také několik kaváren a restaurací. Ve skvělém stavu se dochovala i kamenná vojenská pevnost Forte de São Brás ze 16.století, která měla město a ostrov bránit před piráty. Uvnitř pevnosti se nyní nachází zajímavé vojenské muzeum.
V přístavu Ponta Delgady kotví desítky plachetnic a občas se tu zastaví i zaoceánské výletní lodě. Oblíbenou turistickou atrakcí jsou výpravy na lodi za velrybami a delfíny. Doslova povinnou zastávkou jsou ananasové plantáže na předměstí. Tou nejznámější je plantáž Arruda, která tu funguje od počátku 20. století. Zde se dozvíte celou historii pěstování ananasů na Azorech a ochutnáte vyhlášený ananasový likér.
 
Zajímavosti sopečné kaldery Sete Cidades
 
Jen asi 30 km severozápadně od Ponta Delgady se nachází jedna z turisticky nejvyhledávanějších a nejkrásnějších oblastí Azorských ostrovů - rozlehlá kaldera sopky Sete Cidades. Svahy kaldery jsou porostlé lesy a zelenými travinami a na jejím dně uvidíte nádherná jezera, která dostala název podle barvy hladiny - Modré jezero a Zelené jezero. Legenda praví, že jezera vznikla z prolitých slz princezny a mladého pastýře, kteří se do sebe zamilovali, ale jejich lásce nebylo přáno. Kromě těchto dvou rozlehlých jezer se v sopečné kaldeře nacházejí i další dvě menší jezera.
  

Úchvatnou přírodní scenérii kráteru si užijete z několika vyhlídkových míst. Jedním z nich je "instagramová" vyhlídka Boca do Inferno. Druhou oblíbenou zastávkou je "královská" vyhlídka Vista do Rei. Zajímavostí na tomto místě je, že zde byl v roce 1989 postaven nejluxusnější azorský hotel Monte Palace, který svým klientům sliboval nádherné výhledy právě na obě jezera a celou oblast Sete Cidades. Jenže nad oblastí se často drží mlhy a klienti neměli zájem se na takovém místě ubytovat. Hotel po 19 měsících fungování zavřel a od té doby chátrá. Ruina hotelu u vyhlídky se ale stala jednou z kuriozit oblasti a nejeden turista se na vlastní nebezpečí vydává prozkoumat útroby a atmosféru stavby.
Na dně kráteru stojí v blízkosti jezer vesnička Sete Cidades a novogotickým kostelíkem São Nicolau a několika restauracemi, kde můžete ochutnat některý z místních pokrmů.
 
Koupání v termální vodě na pobřeží i ve vnitrozemí

Během pobytu na ostrově São Miguel byste si určitě neměli nechat ujít příležitost se okoupat v termálních pramenech. Jedním z míst, kde si tento prožitek můžete dopřát, je nejzápadnější mys ostrova -  Ponta da Ferraria. Najdete jej nedaleko Sete Cidades. Zajímavostí je, že horké prameny zde vyvěrají ze skalnatého mořského dna a ohřívají moře u břehu. Skalnaté pobřeží zde tvoří jakýsi bazének, ve kterém se můžete v takto ohřátém moři vykoupat i za chladných dní.
  


Dalším vyhlášeným místem, kde ze země vyvěrají termální prameny, je oblast Caldeira Velha ve středu ostrova. Oblast je přírodní památkou a kromě několika uměle vybudovaných bazénků s teplou vodou a malým vodopádem si zde užijete procházku zelení plnou kapradin a prohlédnout si můžete zajímavé interpretační centrum.
V blízkosti Caldeira Velha se nachází i nádherné Ohňové jezero - Lagoa do Fogo. To vyplňuje kráter sopečného masivu Água do Pau. Úchvatné výhledy na krajinu si užijete z několika vyhlídkových míst. Tím zřejmě nejkrásnějším je vyhlídka Pico da Barrosa.

Na horké půdě kaldery Furnas

Třetí oblastí, kde lze tělo zrelaxovat koupelí v horké vodě termálních pramenů, je oblast sopky Furnas. Sopečná kaldera Furnas se nachází ve východnější části ostrova a patří k turistickým tahákům. Díky desítkám termálních a minerálních pramenů vyvěrajících ze země se z vesničky na dně kráteru stalo oblíbené lázeňské místo. Vodu z některých pramenů si místní lidé chodí čepovat do láhví a poté ji doma popíjejí.
I když poslední erupce sopky Furnas proběhla v roce 1630, unikající sirné páry z fumarol nacházejících se přímo v městečku Furnas a na břehu jezera Lagoa das Furnas naznačují, že sopka se své aktivity ještě úplně nevzdala a její opětovné probuzení není až tak úplně nereálné.
Ostatně, tohoto nebezpečí jsou si místní plně vědomi. Geotermální teplo země místní lidé využívají k přípravě vyhlášeného pokrmu "cozido das caldeiras". Maso, klobásky a různé druhy lokální zeleniny se v hrnci vkládají do jam vyhloubených v zemi poblíž fumarol u jezera. Cozido se pak pod horkou zemí dusí po dobu až 7 hodin. Nikde jinde na Azorech tuto vynikající kulinářskou specialitu neochutnáte, než právě ve Furnas.
 
Jediné místo, kde se pěstuje čaj

Dalším zajímavým faktem je, že Azorské ostrovy, respektive ostrov São Miguel, je jediným místem v Evropě, kde se pěstuje čaj. Zelenající se čajové plantáže najdete při severním pobřeží ostrova. Čaj se zde pěstuje od konce 19.století. Nejznámější čajovou fabrikou je Chá Gorreana, kde si lze nejen prohlédnout postup zpracování čajových lístků, ale i místní čaj ochutnat. Budova fabriky je obklopená lány čajovníkových keřů, kolem kterých se můžete procházet. Nedaleko Chá Gorreana stojí další čajová fabrika - stylová Chá Porto Formoso.Zde se vyrábí vynikající černý čaj. Z terasy čajovny se nabízí nádherný pohled nejen na čajové plantáže, ale i na členité pobřeží s vesničkami.
 
 
Azorskou krajinu si zamilujete

Na ostrově São Miguel je toho k vidění spoustu. Procházet se můžete malebnými vesničkami při pobřeží. Za prohlídku stojí městečko Vila Franca do Campo, které bylo v 15. století prvním hlavním městem ostrova. Poté, co jej ale zničilo silné zemětřesení, se správa ostrova a celých Azor přesunula do Ponta Delgady. Poblíž městečka stojí poutní místo s kapličkou Ermida de Nossa Senhora da Paz. Z přístavu města se můžete vydat pozorovat velryby a vykoupat se v laguně sopečného ostrůvku Ilhéu da Vila.
 


Ostrovem vede také spousta zajímavých turistických tras, které vás provedou panenskou krajinou. V lesích jsou ukryté vodopády. Na loukách se popásají krávy. Kolem cest v letních měsících nádherně kvetou hortenzie a jiné květiny. Zelená krajina ostrova São Miguel je balzámem na duši a místem, které si snadno zamilujete.
 
» Chci poznat Sao Miguel: https://www.redok.cz/portugalsko-azorske-ostrovy-p492-21/
 
Autor článku: CK Redok Travel, 18.4.2021
 
Typy zájezdů
Vyhledat zájezd
a

a

TIPY A SLEVY AŽ 50%

ZÍSKEJTE
TIPY NA ZAJÍMAVOU
DOVOLENOU
A SLEVY AŽ 50%

Slevy na zájezdy

Využijte slevy za včasné přihlášení
a věrnostní bonusy pro stálé klienty

Více informací
E-katalog

Aktuální přehled všech zájezdů

Zobrazit