Zavolejte nám +420 461 530 663
Napište nám info@redok.cz
Vyhledat zájezd
a

a

Island - praktické rady a tipy před cestouIsland - země ledu a ohně, elfů a Vikingů - se v posledních letech stává čím dál více turisticky oblíbenou destinací. Do Islandu se zamiluje každý fotograf a milovník mnohdy drsných přírodních scenérií. Ostrov proslavily nejen fascinující vodopády a nepředvídatelné sopky pokryté ledem, ale i termální vřídla a mořští ptáci papuchalkové. Pokud se chystáte na poznávací zájezd na Island a objevovat krásy ostrova, máme pro vás pár užitečných rad a tipů na cestu.
 

Kdy je nejlepší doba pro cestu na Island
Island leží těsně pod polárním kruhem, proto je zdejší klima poměrně chladné a vlhké. Díky teplému Golfskému proudu ale není na Islandu taková zima, jak by mnozí čekali. Rozdíly v teplotě však panují mezi severním regionem a pobřežními oblastmi na jihu. Průměrná teplota v hlavním městě Reykjavíku se v zimě se pohybuje okolo 0ºC. Na severu je pak i o pár stupňů méně.
Průměrná letní teplota se pohybuje okolo 11ºC.
Zajímavostí Islandu je délka denního světla. Vzhledem k zeměpisné šířce, ve které Island leží, panuje značný rozdíl v trvání dne a noci během zimních a letních měsíců. V zimě je denního světla velmi málo, často jen v řádu pár hodin. Zato v létě jako by slunce ani nezapadalo. Od konce května do začátku srpna obyvatelé Reykjavíku pořádnou noc ani nezažijí.  
Vzhledem k teplotám a délce denního světla je nejvhodnější dobou pro návštěvu Islandu květen - září. Pravá turistická sezona na Islandu panuje od června do konce srpna. Na konci srpna navíc nastávají vhodné podmínky pro pozorování polární záře. 


Jaké počasí v létě na Islandu očekávat
Island je známý svým nestálým a nepředvídatelným počasím se silnými větry. I když v letních měsících prší méně než v zimě, ani to negarantuje, že si dovolenou užijete s modrou oblohou bez mráčku. Klidně se může stát, že ráno svítí slunce, pak se najednou zatáhne, přijde silná přeháňka, krupobití a opět vysvitne slunce. Je třeba být připravený na podobné vrtochy počasí, sledovat místní předpověd počasí a mít s sebou adekvátní oblečení a pevnou pláštěnku. Výjimkou ale ani není několik slunečných dní v kuse.
Teploty jsou v letních měsících na Islandu nižší než u nás. V noci může teplota klesnout i k nule. Proto si s sebou na cestu přibalte i teplý svetr nebo mikinu a pro jistotu i čepici a rukavice.
 

Užitečné info o vstupních formalitách
I když Island není členem EU, je součástí Schengenského prostoru. Díky tomu občané ČR při cestě na Island nepotřebují žádná víza a pro vstup je vyžadován jen platný cestovní pas nebo občanský průkaz.
Vzhledem k tomu, že Island leží v odlišném časovém pásmu, je třeba si po příletu přetočit hodinky. V zimních měsících o hodinu, v létě o dvě hodiny nazpět.
Pokud se budete během dovolené chtít podělit o své zážitky se svými blízkými po telefonu, vězte že vás to bude stát tolik, jako kdyby jste volali v rámci Česka. Na Islandu platí podmínky evropského roamingu.
 

Kolik na Islandu stojí pivo
Island nepatří k nejlevnějším zemím, ale ani zde nepřijdete na buben. Za 1 českou korunu v současnosti dostanete zhruba 6 islandských korun (ISK). Pokud vás ceny na Islandu oslní vysokou cifrou, nejprve si ji vydělte 6.
Nejvíce peněz vydáte zřejmě za jídlo. Ceny v islandských restauracích jsou i 3x vyšší než u nás. Jídlo v levnější restauraci vás může přijít na 2000 ISK a půllitr točeného piva na 1000 ISK. Mnoho cestovatelů si nakupuje potraviny v supermarketech a pokud k tomu mají vybavení, sami si vaří. Nejlevněji nakoupíte v supermarketech Bónus a Krónan. I zde je ale třeba počítat s mírně vyššími cenami, než na jaké jste zvyklí z Česka. Na Island se totiž musí dovážet prakticky vše. Bochník chleba v supermarketu stojí okolo 400 ISK, kilo jablek 300 ISK, 12 vajec 680 ISK a láhev domácího piva okolo 350 ISK.
Na Islandu můžete prakticky všude bez problému platit kartou. Pokud přece jen chcete mít u sebe nějakou tu hotovost, peníze si můžete vybrat z bankomatu nebo vyměnit ve směnárně. V tomto případě doporučujeme si s sebou vzít eura nebo americké dolary a měnit přímo ve směnárně na letišti nebo v místní bance, kde jsou kurzy nejpříznivější.
 
 
Co si určitě (ne)přibalit do kufru
Určitě před cestou budete řešit, co si s sebou vzít a co zbytečně v kufru netahat. Základem je praktické oblečení, ve kterém se budete dobře cítit. Vzhledem k charakteru podnebí a počasí na Islandu a aktivitám doporučujeme funkční outdoorové oblečení, které dobře schne. Základem jsou dobré pevné boty. Větrovka, svetr nebo mikina na večer. A nezapomeňte ani na plavky a skladný ručník! Příležitostí ke koupeli v termálních pramenech budete mít na Islandu více než dost.
Sluneční brýle a opalovací krém se také budou hodit. Stejně jako repelent a síťka na hlavu proti komárům a muškám, které v některých oblastech ostrova můžou pěkně lézt na nervy. Naopak, k ničemu vám bude deštník. Déšť je na Islandu doprovázený větrem, který si s deštníkem jen pohraje a vy skončíte durch mokří. Proto si raději přibalte pevnou pláštěnku.
Co ale rozhodně ve vašem kufru nesmí chybět, je foťák, nabíječky a dostatek paměťových karet, na které zaznamenáte krásy islandské přírody a všechny zajímavé okamžiky vaší dovolené. Dobrou zprávou je, že pokud mají vaše nabíječky a přístroje ploché dvoukolíkové zástrčky, nepotřebujete ani adaptér do zásuvky.
Pozor! Na Island se nesmí dovážet čerstvé potraviny, jako je například nedostatečně tepelně zpracované maso. Takže špekáčky, domácí paštiky, uzené a sušené maso nechte doma. Na Islandu budete mít příležitost ochutnat vyhlášené místní speciality. Troufnete si třeba na národní pokrm Islanďanů - fermetované žraločí maso?
 
 
Poznávací zájezdy na Island
To nejlepší z Islandu – přírodní krásy pod polárním kruhem
TO NEJLEPŠÍ Z ISLANDU (redok.cz)
 
 
Kam dál se s námi vydáte na sever?
Doporučujeme poznávací zájezdy do Skandinávie – za romantikou dalekého severu - až na Lofoty a Vesterály - letecky, busem a každý zájezd možno i kombinovaně – jedna cesta busem, druhá letecky.
 
Poznávací zájezd NORSKO - ZLATÁ CESTA SEVERU (redok.cz) - letecky
Poznávací zájezd NORSKO - ZLATÁ CESTA SEVERU (redok.cz) - busem
Poznávací zájezd NORSKO - LEGENDÁRNÍ FJORDY A VYHLÍDKY (redok.cz) - letecky
Poznávací zájezd NORSKO - LEGENDÁRNÍ FJORDY A VYHLÍDKY (redok.cz) - busem
Poznávací zájezd NORSKO - VELKÝ OKRUH (redok.cz) - letecky
Poznávací zájezd NORSKO - VELKÝ OKRUH (redok.cz) - busem
 

Autor článku: Redok Travel, 16.02.2021
 
Typy zájezdů
Vyhledat zájezd
a

a

TIPY A SLEVY AŽ 50%

ZÍSKEJTE
TIPY NA ZAJÍMAVOU
DOVOLENOU
A SLEVY AŽ 50%

Slevy na zájezdy

Využijte slevy za včasné přihlášení
a věrnostní bonusy pro stálé klienty

Více informací
E-katalog

Aktuální přehled všech zájezdů

Zobrazit