Kyklady – modrobílá ostrovní mozaika | Cestovní tipy Michala Hrazdila
Stál jsem na zádi trajektu a sledoval poletující racky, kteří jako bílé skvrny narušovali nekonečnou modř řeckého nebe. Podobně jako na většině turistických vábniček mi představa Řecka splývala s harmonií modré a bílé barvy. Vítr si pohrával se státní vlajkou, která je kombinací oněch dvou dynamických a zároveň uklidňujících barevných odstínů. Ostrovní architektuře vévodí zářivě bílá barva, namíchaná modrými doplňky v podobě kupolí, dveří nebo okenic. Svět celé Hellady mi v ten moment splynul do shluku Kykladských ostrovů.
Kyklady tvoří zhruba 20 holých ostrovů a 200 ostrůvků ve vodách jižního Egejského moře. Každý z ostrovů zvídavému návštěvníkovi nabízí něco jiného. Paros a Naxos jsou masami z kvalitního mramoru. Santorini a Mélos představují vulkány čnící nad hladinu moře. Délos má antické památky, Mykonos pohádkovou bílou kubickou architekturu. Přestože je každý ostrov specifický, mnoho společných znaků sjednocuje souostroví jako pupeční šňůra. Jméno mu dal starý řecký mýtus, že na ostrově Délos se nymfě Létó narodila dvojčata, bůh umění Apollón a bohyně lovu Artemis. Ostatní ostrovy prý stvořil vládce moří Poseidon za tím účelem, aby posvátný Délos v kruhu obklopovaly a střežily. A protože kruh se řecky řekne „kyklos“, jméno bylo už ve starověku na světě.
Pravidelné silné letní větry, tady nazývané meltami, prohnaly přes souostroví jednu civilizaci za druhou.Před pěti tisíci lety lidé z Kyklad vytvářeli mramorové sošky posvátných idolů v takové podobě, že dodnes svými tvary inspirují sochaře. Hlavy těchto postaviček jakoby zhotovil moderní umělec. Před třemi a půl tisíci lety na ostrově Santorini vzkvétala civilizace, která dosáhla takové úrovně, že obyvatelé ostrova obchodovali se severní Afrikou, budovali vícepodlažní domy s kanalizací, používali nábytek a stěny svých bytů zdobili skvostnými freskami. Před třemi tisíci lety souostroví kolonizovali dórští a iónští Řekové. Ti zde vybudovali prosperující městské státy. Naxos a Paros se díky exportu mramoru staly mocnými politickými středisky. Délos byl poutním místem pro zástupy nábožensky horlivých Řeků. Naopak v éře římské civilizace se duchovní středisko proměnilo v jedno z komerčních center tehdejšího Středomoří.
Ve středověku sem větry přihnaly benátské galéry, aby stejně jako Krétu i ostrovy ovládla mocná Serenissima a dala jim italský kabát. Benátčané na ostrovech budovali pevnosti, ze kterých kontrolovali obchodní trasy a pomocí nichž bránili Kyklady před nájezdy muslimských pirátů. Jedině půlměsíc tureckého impéria ostrovům nepřinesl slávu ani památky. Osmané zde vládli od 16. století do roku 1856, kdy Kyklady připadly novodobému řeckému státu. Toto stovky let dlouhé období se odrazilo snad jen v gastronomii. V moderní době se ostrovy staly venkovem, který opouštěli mladí a lidé, kteří odcházeli za lepším živobytím do Athén. Na Kykladech se tak mohl zakonzervovat moderním světem nepoznamenaný život.
CHCI NA KYKLADY! |
ŘECKO - KYKLADSKÉ OSTROVY PAROS A SANTORINIPobyt na mramorovém ostrově Paros je určen romantickým duším, které láká pohádkové prostředí řeckých ostrovů, označované za svět snů. Pokud nás omrzí odpočinek na pláži ostrova Paros, můžeme se vydat na procházky bílými kubistickými městečky a vystoupit na vyhlídky obklopené řetězcem dalších ostrovů. Lodní výlety nás zavedou na domnělou Atlantidu ostrova Santorini s fantastickou kalderou, na Délos se zachovalým antickým velkoměstem nebo největší Naxos. |
Autor článku: Michal Hrazdil, pro CK Redok Travel 4.3.2021
ZÍSKEJTE
TIPY NA ZAJÍMAVOU
DOVOLENOU
A SLEVY AŽ 50%
Využijte slevy za včasné přihlášení
a věrnostní bonusy pro stálé klienty
Aktuální přehled všech zájezdů
ZobrazitVyražte s námi na adventní trhy
Zobrazit- Polsko – země, která má co nabídnout
- Fascinující cesta starověkým Egyptem
- Turecko: Křižovatka kultur a kontinentů
- Tajemství historických měst Lisabon a Porto
- Únik na Srí Lanku
- Norská kultura a tradice: Od Vikingů po moderní život
- Nezapomenutelné cestování Vietnamem a Kambodžou
- Co vidět a zažít na Azorském ostrově São Miguel?
- Kyklady – modrobílá ostrovní mozaika
- Island - praktické rady a tipy před cestou
- Jak si prakticky zabalit na poznávací zájezd?