Zavolejte nám +420 461 530 663
Napište nám info@redok.cz
Vyhledat zájezd
a

a

Vydejte se za poznáním nejšťastnější země planety, objevte Dánsko a krásy Jutského poloostrova.

Dánsko, to nejsou jen všeobecně a celosvětově známé pojmy jako Malá mořská víla, Kodaň, H.Ch. Andersen, pivo Carlsberg či LEGO. To je pouze základní vyjmenování, které Vám sdělí většina zahraničních turistů na dotaz, co si představí pod pojmem Dánsko. Vše ostatní pak drtivá většina návštěvníků této severské země řeší mobilními aplikacemi, jako je tripadvisor nebo „denmark in your pocket“. Určitě nelze tvrdit, že se jedná o ryze špatné postupy, pokud však opravdu chcete poznat nějakou novou zemi více a dostat se ji, jak se říká, pod kůži, je třeba vynaložit větší úsilí při plánování Vašeho výletu. A pro Dánsko to platí dvojnásob!Dánsko je součástí Skandinávie a neprávem leží tak trochu ve stínu svých velkých sousedů. Dánské království má velmi bohatou a rozmanitou historii, protkanou mnoha světovými událostmi a klíčovými okamžiky. Rozbor historie a politiku však raději ponechám stranou. Jedinou výjimkou bude státní vlajka. Věděli byste, čím je zajímavá? Jedná se o nejstarší oficiální státní vlajku světa. Skládá se z červeného podkladu a bílého kříže. Právě onen kříž se stal vzorem i pro ostatní státy Skandinávie, a nejen pro ně.

Co můžete od Dánska očekávat a co zde uvidíte? První věcí, která Vás přesvědčí o tom, že jste již na opravdovém severu, jsou silné poryvy ledového větru, které zde zažijete i v letních měsících. Silnému proudění větru přes celé ostrovy dopomáhá také minimálně zvlněná krajina a malá zalesněnost. Ovšem i místní podnebí dokáže překvapit tropickými teplotami a extrémním suchem. Právě tato léta jsou za poslední dekádu čím dál častější. Proto se o Dánsku někdy s nadsázkou hovoří jako o budoucím „Chorvatsku severu“.Dánská gastronomie je značně kosmopolitní. Dle slov Margaret, pracovnice Národní knihovny v Kodani, si mnoho turistů přichází vypůjčit knihy o současné dánské kuchyni a po přečtení neskrývají rozpaky nad její rozmanitostí. Mnoho cizinců totiž přijíždí do Dánska s jasnou a omezenou představou náměstí plných rybích trhů s lososy, v supermarketech skoro jen samé ryby a zelenina, všude hektolitry piva a každý druhý Dán má v sobě minimálně 3 promile. Ano, Skandinávie jsou hlavně ryby a v případě Dánska i pivo. Jen je třeba k těmto prvkům gastronomie přidat několik adjektiv. A to zejména pojmy jako vysoce kvalitní, čerstvá, rozmanitá a, budu se opakovat, kosmopolitní kuchyně. V Dánsku se přesvědčíte, že mnoho potravin v supermarketech vypadá daleko čerstvěji než v zemích jejich původu. Dominují pestré barvy exotického ovoce, domácí zeleniny a najdeme zde i symetricky seskládané a velmi kvalitní maso, nejen sobí a losí. Především díky silné přistěhovalecké vlně posledních let se dostaly do obliby i pokrmy jako kebab, falafel, nachos, tortilla a další. Prakticky v každém městě narazíte na stánky nabízející hot dog na několik způsobů, hamburger nebo kousek pizzy. Popsané pokrmy pamatují dobu, kdy se u nás otevíral úplně první fast food. Dánové obědové meníčka neznají a pracovní pauzy věnují právě něčemu, co nabídne „hladové okno“. Častým úkazem spíše menších měst je pak toust nebo bagetka a pracovník odpočívající během dne v městském parku na lavičce.

Řeknete si, nejsme náhodou někde v centru New Yorku? Americký styl dokládá fakt, že dánové společně s dalšími skandinávskými sousedy patří mezi nejvíce proamerické státy světa, nejen v rámci gastronomie.

A ceny? „Do Dánska nejedu, je tam šíleně draho ... známá byla v Kodani na obědě a platila skoro 800 Kč!” Podobné fráze vystihují teorie mnoha turistů o cenách a ekonomice v Dánsku. 


Ostrovní království nenabízí zrovna „low cost“ stravování, nicméně je třeba vzít v úvahu vysokou životní úroveň, štědrý sociální systém, nízkou míru nezaměstnanosti a průměrnou hrubou mzdu zhruba v trojnásobku té naší. Tyto parametry jsou klíčové nejen při určování cen v gastronomii, ale i v jiných odvětvích.

Politika, imigranti, příroda a málo turistů, prázdnější městské ulice, více klidu a pohody, přívětivější a přátelštější dánové.

Dánsko patří mezi země, které se s imigrační politikou poprali nejlépe. Podle každoročních statistik patří dánové mezi nejšťastnější obyvatele planety a promítá se to i do vztahu k nově přistěhovalým. Usměvavá prodavačka vstupenek v akváriu v Hirsthals z Etiopie, dredatý prodavač hamburgerů z jihoamerického Surinamu, indové u přepážky McDolands a desítky dalších případů dokazují, že přední příčky v indexu štěstí drží dánové právem.

A co můžete v Dánsku vidět? Především města a krajinu, jenž se prozatím každoročně úspěšně vyhýbají náporům turistů. Při vstupech na hlavní památky Kodaně, do skanzenu v Aarhusu nebo vodního světa v Hirsthals nemusíte ani v hlavní sezóně čekat dlouhé chvíle ve frontách u pokladen. Nemusíte čekat na oběd v přeplněných restaurací. Platí to hlavně mimo hlavní město. Kodaň je jediným místem, které turistika ve Skandinávii více políbila. Pokud s námi vyrazíte do dalších dánských měst a na venkov, tak poznáte pomalu plynoucí život, pohodovou atmosféru a na spoustě míst se shledáte s údivem místních, co velký autokar s českou registrační značkou dělá právě v jejich městečku.

Typy zájezdů
Vyhledat zájezd
a

a

TIPY A SLEVY AŽ 50%

ZÍSKEJTE
TIPY NA ZAJÍMAVOU
DOVOLENOU
A SLEVY AŽ 50%

Slevy na zájezdy

Využijte slevy za včasné přihlášení
a věrnostní bonusy pro stálé klienty

Více informací
E-katalog

Aktuální přehled všech zájezdů

Zobrazit