Zavolejte nám +420 461 530 663
Napište nám info@redok.cz
Vyhledat zájezd
a

a

Benátky a záplavy

Mnozí z vás jistě zvažujete návštěvu benátského karnevalu, ale obáváte se opakování záplav z listopadu roku 2019. Je pravda, že acqua alta (vysoká voda) tehdy hned třikrát překročila hranici 150 cm, jak o tom neopomněla informovat řada médií. Všem z nich ale při šíření paniky vypadla podstatná informace, že uvedená měření vycházejí z průměrné výšky moře v roce 1897 a že žádná část Benátek se na úrovni moře nenachází.

Dokonce je skutečností, že pokud speciální předpověď hlásí zvýšení hladinu do 85 cm, nemusíte se vůbec vody obávat, přesně tolik totiž činí současná nadmořská výška náměstíčka a náměstí sv. Marka, což z nich dělá nejnižší pevninskou část celých Benátek. Na tomto místě je nutné zdůraznit, že až na dvě výjimky všechny rekordní záplavy postihly Benátky od konce října do začátku prosince, přímo v době vyvrcholení karnevalu nedošlo k záplavám ani jednou!

Na jaké úrovni se nachází voda ve městě, si můžete snadno zjistit například na internetové stránce: https://www.ilmeteo.it/portale/marea-venezia, její údaje vychází hned z několika měřitelných předpokladů. Předpověď vychází na prvním místě z intenzity větru, především vítr scirocco (někdy i bóra) zahání zpět vodu, která by jinak opustila lagunu a odtekla do moře. O pravidelné zvýšení hladiny se stará příliv, vázaný na pohyb Měsíce a částečně i Slunce, značnou roli sehrává i náhlé snížení atmosférického tlaku.

Když hladina vody v laguně stoupne na 90 cm oproti obvyklému stavu, jsou zaplavena necelá 2% města, ale hladina vody dosahuje na náměstí sv. Marka pouhých pěti centimetrů. Když se voda zdvihne o 100 cm oproti obvyklému stavu, je zaplaveno 5% Benátek, při 110 cm pak 14% města. Sami si spočítáte, kolik je v té době na nejnižším místě města skutečně vody. Benátská radnice kvůli tomu nainstalovala na řadu turisty navštěvovaných míst mobilní chodníky, pro které  uvedené hladiny vody nepředstavují žádný problém.

Proto by ve vašem rozhodnutí jet či nejet na benátský karneval měla hlavní roli sehrát fakta, ne senzacechtivé reportáže a články z médií. Společně budeme doufat, že se konečně podaří dokončit projekt MOSE. Ten má Benátky chránit až před zvýšením hladiny na 300 cm. Měl být dokončen v roce 2018, ale kvůli překročení nákladů a korupčním skandálům se momentálně jeho dokončení předpokládá v roce 2022.
 
Typy zájezdů
Vyhledat zájezd
a

a

TIPY A SLEVY AŽ 50%

ZÍSKEJTE
TIPY NA ZAJÍMAVOU
DOVOLENOU
A SLEVY AŽ 50%

Slevy na zájezdy

Využijte slevy za včasné přihlášení
a věrnostní bonusy pro stálé klienty

Více informací
E-katalog

Aktuální přehled všech zájezdů

Zobrazit