Zavolejte nám +420 461 530 663
Napište nám info@redok.cz
Vyhledat zájezd
a

a

Gozo - ostrov nymfy Kalypso | Cestovní tipy Michala Hrazdila

„Devět dní bloudil jsem po moři širém. Desáté noci dovedli mě snad bohové k ostrovu Ogygii, kde sídlí jasná Kalypsó, nymfa pletenců hustých, mluvící lidským hlasem. Ujala se mne…“


Tak vyprávěl Odysseus v jednom z nejslavnějších eposů starověku. Protože koráb trojského hrdiny ztroskotal na severovýchodě Sicílie, mohly ho mořské proudy opravdu deset dní nést k břehům ostrova Gozo, jenž leží asi 250 km jižně od místa mýtické katastrofy. Podle tradice je bájnou Ogygií nejsevernější a druhý největší ostrov Maltského souostroví.
A protože Odyssea je mé nejoblíbenější antické čtení, nechal jsem se převézt trajektem z Malty na ostrov Gozo.

 
Gozo má oproti Maltě čtvrtinovou rozlohu a v jeho třinácti vesnicích žije zhruba 30 tisíc obyvatel. Přestože jsou Malťané jedním z nejmenších evropských národů, Gozané se ještě v jejich rámci vydělují svým dialektem a venkovskou náturou. Gozo je ještě nižší než Malta, nicméně jeho charakteristické stolové hory mu na první pohled dávají punc zvlněného ostrova. K jeho koloritu patří starobylé větrné mlýny i novější větrem poháněná čerpadla na vodu. Podobně jako na Maltě i tady má každá vesnice svůj impozantní kostel.
 
Příběh Odyssey mě táhl na severovýchod ostrova, kde se v kopci vysoko nad písečnou pláží nachází jeskyně nymfy Kalypsó. Není to příliš vyhledávaná turistická atrakce, a tak se nás ujal místní stařík a místo nám ukázal. Jeskyně se otevírá k moři, je dobře skryta a nabízí pěkný výhled. Když se Odysseus objevil na Ogygii, měl za sebou desetileté obléhání a dobývání Tróje a tři roky zoufalého bloudění Středomořím, během kterého se utkával s mytickými příšerami i nástrahami olympských bohů. Přišel o své námořníky i o koráb. Na ostrově zapomenutá krásná nymfa Kalypsó se do Odyssea okamžitě zamilovala. Po sedm let s ním sdílela lože, hostila ho a obdarovávala svou péčí. Teprve, když si Odysseus vzpomněl, že by se rád vrátil ke své manželce Penelopě na rodný ostrov Ithaka, skončila láskyplná idylka. Olympští bohové přikázali Kalypsó, aby trojského hrdinu propustila. Ta mu ještě nabízela nesmrtelnost, když s ní zůstane. Její snaha byla marná. Odysseus byl rozhodnutý se vrátit a bohové jeho počínání schvalovali. Homér ve svém eposu ztvárnil model milenky, která muže okouzlí, na čas ho zbaví soudnosti, ale nakonec stejně nedokáže zabránit jeho návratu k manželce a zůstává osamělá.
 

Když jsme se loučili se staříkem, který nás dovedl k jeskyni, najednou jsem v něm viděl Odyssea, který se vzbouřil proti Homérovu scénáři, na ostrově zůstal a Kalypsó mu dala nesmrtelnost v takové míře, že ve svých 3 400 letech vypadal jen na osmdesát. Od sloje jsme sjeli na pláž a ve středomořských vlnách smývali prach ze starověkého mýtu i nepatřičného fantazírování.
             
» Chci poznat Maltu a Gozo  
Poznávací zájezd Malta, Valletta, dovolená 2021 | CK Redok
Poznávací zájezd Malta, Gozo - dovolená 2021 | CK Redok
 
 
Autor článku: pro CK Redok Travel Michal Hrazdil, 29.3.2021
 
 
Typy zájezdů
Vyhledat zájezd
a

a

TIPY A SLEVY AŽ 50%

ZÍSKEJTE
TIPY NA ZAJÍMAVOU
DOVOLENOU
A SLEVY AŽ 50%

Slevy na zájezdy

Využijte slevy za včasné přihlášení
a věrnostní bonusy pro stálé klienty

Více informací
E-katalog

Aktuální přehled všech zájezdů

Zobrazit