Zavolejte nám +420 461 530 663
Napište nám info@redok.cz
Vyhledat zájezd
a

a

Proč se vydat na dovolenou do turecké Fethiye

Modrá je dobrá. Hlavně, co se odstínů moře týká. Kdo by neznal vyhlášené Azurové pobřeží neboli Francouzskou riviéru? Věděli jste ale, že i Turecko má své "modré" pobřeží, svou Tureckou riviéru? Turecká riviéra se táhne podél jihozápadního pobřeží Malé Asie. Region je známý jako Tyrkysové pobřeží - díky vápencovým břehům je zde barva Středozemního moře skutečně tyrkysová. Nejvýraznějším místem je oblast kolem města Fethiye. Zde si užijete skvělou aktivní dovolenou a poznáte to pravé Turecko.

Chci do Fethiye!

 

Fethiye je nejvýraznější oblastí Turecké riviéry

Fethiye leží v malebném zálivu s tyrkysově modrým mořem, které v horkých letních měsících nabízí osvěžující koupel. Přístavní město je obehnáno nádhernou přírodní scenérií piniových hájů a vrcholků pohoří Taurus. V přístavišti kotví rybářské bárky, jachty a plachetnice gület, na kterých se můžete vydat na plavbu okolo 12 ostrovů, které jsou rozeseté po zálivu.
Fethiye se skládá ze dvou částí - samotné "staré" Fethiye, která dříve bývala rybářskou vesničkou a  turistické části Calis. V ulicích "staré" Fethiye najdete bazary, ochůdky, čajovny, rybí trh i starověké hrobky a antické divadlo. Calis je příjemným turistickým letoviskem s dlouhou písečnou pláží, hotely a promenádou.
 
Fethiye - město se starověkou minulostí
 
Oblast zálivu Fethiye byla ve starověku součástí historicky bohatého regionu Lýkie. První zmínky o Lýkii se objevily v Homérově Iliadě. Během útoku na Tróju obyvatelé Lýkie prý stáli na straně Trójanů. Zajímavostí je, že 20 městských států, které v regionu Lýkie v antice existovaly, se spojilo a vytvořilo Lýkijskou konfederaci - první známý příklad federativního uspořádání státu.
Na místě, kde dnes leží Fethiye, stávalo město Telmessos. Jeho vznik je opředen legendami. Největšího rozkvětu město dosáhlo ve 4.stol.př.n.l. V Telmessosu se prý zastavil i Alexandr Veliký a v městské věštírně žádal o radu. V 10.století byl původní název Telmessos zapomenut a město začalo být známé jako Makri. Současný název Fethiye se používá od roku 1934. Z dávných lýkijských dob se ve městě dochovalo antické divadlo a množství působivých starověkých skalních hrobek. Jednou z nejkrásnějších je hrobka Amynthase.

Zajímavá místa nedaleko Fethiye

V oblasti Fethiye se nachází množství dalších historicky a přírodně zajímavých míst. Jedním z nich jsou ruiny antického města Kadyanda, ze kterého se dochoval amfiteátr, zbytky chrámu, vodních cisteren a opevnění. S novodobější historií spojenou s turecko-řeckou válkou se seznámíte ve městě Kaya Koy, které se po vysídlení řeckého obyvatelstva stalo městem duchů. Město má svou nezaměnitelnou atmosféru a je součástí malebné kopcovité krajiny.
Jen kousek jižně od Fethiye se u přímořského městečka Ölüdeniz nachází jedna z nejkrásnějších pláží světa. Nádherná písečná pláž ve tvaru jazyka zabíhá do zátoky a pomáhá vytvářet lagunu, která hraje odstíny tyrkysové a akvamarínové. Místu se také říká "mrtvé moře" nebo "modrá laguna" a celá oblast členitého pobřeží kolem laguny a pláže je národní přírodní památkou. Dechberoucí panoramatické pohledy na Ölüdeniz a pobřeží se nabízejí z úpatí posvátné hory Babadag, která se nad krajinu zvedá do výšky 1969 metrů. Odtud pocházejí ony pohlednicové fotografie, které slouží jako propagace Turecké riviéry
Severně od Fethiye leží další zajímavá oblast. Mezi zálivem Egejského moře a velkým pobřežním jezerem Koyecegiz leží na řece Dalyan stejnojmenné malebné městečko. Celá oblast kolem Dalyanu je jednou z nejzelenějších zón Turecka. Na západním břehu řeky se nachází antické město Kaunos se starobylými skalními hrobkami králů. Na pobřeží si pak můžete užít relax na želví pláži Iztuzu, na kterou v připlouvají karety obecné, aby zde nakladly vejce.
 
Co můžete během poznávací dovolené ve Fethiyi dělat?

Oblast Fethiye nadchne všechny milovníky přírody a historie. Během dovolené na Turecké riviéře na vás čekají nádherné pláže, průzračné tyrkysové moře, úchvatné scenérie kopců a hor a antické památky. Kromě koupání v moři a chytání bronzu si užijete nezapomenutelnou plavbu na lodi po zálivu Fethiye i zelenou deltou řeky Dalyan. Projdete se soutěskou Saklikent, kde vás po nenáročném treku čeká posezení u řeky a popíjení vynikajícího tureckého čaje. Na rušných tržnicích si můžete vyzkoušet smlouvání o ceny suvenýrů a ovoce. Při ochutnávání lýkijské kuchyně se vám budou dělat boule za ušima. Vynikající je třeba pokrm Yaprak Sarma - plněné vinné listy rýží a masem. Zlatou klasikou je pak kebab na různé způsoby.Zážitkem pro vaši pokožku a tělo bude návštěva tureckého hammamu i koupel v bahenních lázních. Pro odvážnější jedince a milovníky adrenalinu Fethiye nabízí jedny z nejlepších podmínek pro paragliding. Během letu paraglidem z hory Babadag na pláž Ölüdeniz se vám bude tajit dech nad tou nádhernou scenérií pod vámi.
 
Fethiye nabízí spoustu skvělých zážitků a atmosféru pravého Turecka.
 
»Chci na dovolenou - Egejská riviéra - https://www.redok.cz/dovolena-egejska-riviera-fethiye-tr480-21/
 
»Chci na poznávací zájezd do Turecka https://www.redok.cz/poznavaci-zajezdy/turecko/
Autor článku: CK Redok Travel, 7.4.2021
 
Typy zájezdů
Vyhledat zájezd
a

a

TIPY A SLEVY AŽ 50%

ZÍSKEJTE
TIPY NA ZAJÍMAVOU
DOVOLENOU
A SLEVY AŽ 50%

Slevy na zájezdy

Využijte slevy za včasné přihlášení
a věrnostní bonusy pro stálé klienty

Více informací
E-katalog

Aktuální přehled všech zájezdů

Zobrazit