Zavolejte nám +420 461 530 663
Napište nám info@redok.cz
Vyhledat zájezd
a

a

Alberobello – pohádkové domečky „trulli“


Střed Apulie vyplňuje náhorní plošina Murge. Jejím jádrem je Valle d´Itria, krajina v průměrné nadmořské výšce kolem 400 metrů, kde se mimo sadů olivovníků, mandloní a porostů vinné révy ve velké hustotě vyskytují exotická obydlí „trulli“. Ta se staví z vápencových kamenů, které se vrství jeden na druhý, až se shluknou v kupolovitý tvar.V 17. století se místní feudální pán rozhodl neplatit za své poddané daň z nemovitostí. V Neapolském království tehdy platil zákon, že se poplatky odpouští u domu, který není dokončen. A protože se střechy domků z poskládaných plochých kamenů daly v případě příjezdu daňových výběrčí rychle rozebrat, stavělo se tu pouze v „trullím“ stylu.
 
Pohádkové domky jsou tak výsledkem barokní daňové optimalizace. Tradiční obydlí má zpravidla kruhový půdorys. Jeho stěny jsou dvojité a prostor mezi nimi je vysypán štěrkem. Tyto dvojité zdi z poskládaných kamenů představují dokonalou izolaci od venkovního prostředí. V létě je uvnitř příjemný chládek, v zimě naopak drží teplo. Střechy mají tvar homole a rovněž dvojitou strukturu. Oproti bíle omítnutým obvodovým zdem se vyznačují šedivou barvou, kterou plochým světlým vápencovým kamenům dodává odumřelý lišejník. Špičku střechy zdobí věžička, jež byla zpravidla znakem stavitele či domácí rodiny. Na šedé střechy namalovali majitelé magické symboly, které obydlí chránily před zlými silami. Nejčastěji se vyskytují značky svaté Trojice, Ježíše Krista nebo Panny Marie. Značky jsou situovány ve směru prvotního božstva – Slunce, tedy k východu a jihu. Mnohá trulli navíc ještě chrání soška či obrázek svatého patrona. Zatímco vnější podoba obydlí patří mystice, interiér má praktický význam. Za vchodem se rozkládá dominantní prostor, kde trávila rodina nejvíce času. Uprostřed stál stůl a nechyběla tam truhla a skříň na oblečení. Do podkroví trulla, kde bývala ložnice, vedl dřevěný žebřík, upevněný na zdi. Menší místnost, umístěná v sousedství hlavního prostoru, sloužila jako kuchyně. Na zápraží trulla se nacházela lavice, kde vysedávaly především ženy a na čerstvém vzduchu se věnovaly domácím pracím.
 


Když jsme si představili, jak typické trullo vypadá, dorazili jsme do Alberobella. Toto městečko se může pochlubit největší koncentrací domečků trulli na světě. Proto není náhoda, že patří na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Současné město má zhruba 11 tisíc obyvatel a 1500 trulli, často stovky let starých. Alberobello představuje jednu z největších atrakcí apulského programu. Jeho zástavba, jež může při troše fantazie připomínat zkamenělá eskymácká iglú, omítnuté prehistorické sardinské nuraghy, hliněná kruhová obydlí ve starozákonní Mezopotámii či vesničku animovaných Šmoulů, fascinuje a ze zájezdu do Apulie činí cestu do světa exotiky a pohádkové fantazie.
 
»Dovolená - Itálie - Apulie Pobytově-poznávací zájezd Apulie, dovolená Itálie 2021 | CK Redok
»Chci na zájezd do Itálie -  Apulie Poznávací zájezd Itálie - Apulie, Basilicata, Kalábrie 2021 | CK Redok
 
  
Autor článku: pro CK Redok Travel Michal Hrazdil, 14.4.2021
Typy zájezdů
Vyhledat zájezd
a

a

TIPY A SLEVY AŽ 50%

ZÍSKEJTE
TIPY NA ZAJÍMAVOU
DOVOLENOU
A SLEVY AŽ 50%

Slevy na zájezdy

Využijte slevy za včasné přihlášení
a věrnostní bonusy pro stálé klienty

Více informací
E-katalog

Aktuální přehled všech zájezdů

Zobrazit